"Cerurile parca s-au deschis ieri la Biserica Icoanei de Soborul Sfantului Ioan Botezatorul, al carui praznic a fost asteptat intr-o atmosfera plina de speranta si cuviosie. Enoriasi si invitati de seama aveau sa asiste la o slujba arhiereasca, oficiata de Preasfintitul Timotei Prahoveanul, episcop vicar al Sfintei Episcopii a Bucurestiului, impreuna cu un sobor de preoti, arhidiaconi si diaconi.
Corala bisericii, condusa de aceasta data de diaconul Mina Stavara de la Biserica Acoperamantul Maicii Domnului, Titan umplea spatiul de cantece ingeresti iar florile ce impodobeau icoanele si usile imparatesti, sau erau aduse de enoriasi pentru a-si insoti felicitarile, sporeau valentele acestei zile de intreita sarbatoare. Asistam la hramul bisericii ( unul din cele trei), la onomastica Parintelui Paroh Ioan Popescu si la hirotonirea in treapta preotiei a diaconului Marcel Cornel Stavara.

In predica sa rostita dupa Sfanta Evanghelie Preasfintitul Parinte Timotei a insistat pe semnificatia acestei sarbatori. punand accentul pe lectia morala a vietii si predicii Sf. Ioan Botezatorul. Pocainta pana la sfarsitul zilelor noastre trebuie sa ramana permananta, iar austeritatea, smerenia, dragostea fara de margini pentru Mantuitorul nostru Iisus Hristos, generozitatea si daruirea pentru cei sarmani si flamanzi sa ne devina talanti ai comportamentului nostru de fiecare zi. Iar ceilalti talanti, cu care ne-a inzestrat la nastere Bunul Dumnezeu pe fiecare dintre noi, va trebui sa-i sporim neincetat. Exemplul fericit ni l-a oferit prin "marturisirea" rostita inainte de hirotonire, de insusi -parintele diacon Marcel, marturisire in care am recunoscut precepte morale propovaduite de Inainte Mergatorul si Botezatorul Domnului. Le-a respectat timp de 7 ani de diaconie si, le va practica, si de aici inainte avand ca sustinator intraga sa familie pe care o iubeste si o respecta.

In cuvantul sau Parintele paroh Ioan a multumit lui Dumnezeu pentru toate darurile cu care l-a binevoit, a multumit Preafericitului Parinte Patriarh Daniel pentru ca a incuvintat tot acest intreit praznic, dar nu i-a uitat nici pe enoriasii care, spunea domnia sa "ii ridica pe preoti in slava". Primarul sectorului 2 Nicolae Ontanu a fost de a semenea onorat cu multe cuvinte de lauda si multumire atat pentru participarea sa la aceasta sfanta Liturghie, cat si pentru sprijinul acordat acestei parohii, tuturor lacasurilor sfinte din sector, pentru implicarea sa in buna functionare a asezamintelor filantropice si a programelor de ajutor social. La randul sau Parintele paroh Ioan a fost felicitat de Preasfintitul Parinte Timotei pentru intraga sa activitate din parohie si din fruntea Protoieriei Sector II Capitala . I s-a urat sanatate si rodnica lucrare duhovniceasca spre binele enoriasilor. Preasfintitul Parinte Timotei Prahoveanul a primit in dar o copie fidela a Icoanei facatoare de minuni a Maicii Domnului care vegheaza in biserica Icoanei asupra tuturor credinciosilor. Asa cum este oranduit sa fie, a urmat slujba de pomenire in rugaciune a a ctitorilor ai a slujitorilor acestei biserici. Credinciosii au fost apoi invitati sa participe cu totii la agapa de hram, care a incheiat intreita sarbatoare de la Biserica Icoanei.

Puteti viziona mai multe imagini in galeria foto.

Dorina Velciu Lipova