1. Tinerii în Areopag. Dialoguri religios – culturale

La Parohia „Icoanei”, în cadrul Proiectului catehetic săptămânal, Departamentul pentru tineret parohial, sub coordonarea pr. dr. Marcel Stavără, a organizat în datele de 4, 11,18.03.2015 întâlniri catehetice, având ca temă „Sfânta Liturghie – explicare şi aprofundare”.

La fiecare eveniment au participat aproximativ 30 tineri, 2-3 dintre ei, pregătind prăjituri de post, pe care le-au servit la sfârșitul întîlnirii, împreună cu apă și fructe oferite din partea Parohiei.

1. Duminica Ortodoxiei

În perioada 28 februarie – 2 martie, „Tinerii Icoanei” au participat la evenimentele închinate Duminicii Ortodoxiei, organizând pangarele spre vânzarea colportajului, asigurând ordinea în curtea bisericii şi la slujbele religioase, oferind flori credincioşilor care s-au închinat la moaştele Sf. Grigorie Decapolitul şi oferind ceai cald pelerinilor care au venit la sărbătoare.

1. Daruri

În data de 10.03.2015, la Biserica Icoanei, după Sfânta Liturghie tinerii au desfăşurat programul „Întâlnire şi dăruire” care a constat în oferirea de daruri - haine pentru 3 copii proveniţi dintr-o familie defavorizată, având suportul financiar al Organizaţiei „Tinerii Icoanei”.

1. Aniversări şi activităţi culturale

Joi, 5 Martie, Organizaţia „Tinerii Icoanei” a aniversat-o pe asistenta Nela Cârstea la împlinirea 40 de ani. Cu această ocazie tinerii au servit prânzul în sala specială a parohiei, au cântat şi au dezvoltat planul activităţilor viitoare.

1. Pelerinajul „Împreună spre Cruce”

Sâmbătă, 28 martie, şi Duminică, 29 martie, 60 de tineri ai organizaţiei „Tinerii Icoanei” de la Biserica „Icoanei” din Bucureşti, au participat la pelerinaj la mănăstirea Caraiman, unde s-a desfăşurat proiectul catehetic „Împreună spre Cruce”. Pr. Marcel Stavără: „Au fost două zile de rugăciune comună, un prilej de a intensifica relaţiile de prietenie şi de a reorganiza grupul de tineret printr-o primire călduroasă a noilor veniţi.

Această excursie şi-a propus o prezentare cât mai clară a activităţii „Tinerilor Icoanei”, o distribuire a sarcinilor fiecărui membru spre o eficientizare a programelor în vederea unei mai bune integrări în Liga Tinerilor Ortodocşi din România, filiala Sector 2. De asemenea, pelerinajul a avut şi clipe de odihnă, plimbări în natură, jocuri de şah, iar sâmbătă seara, după cină, s-a desfăşurat seminarul „Eu, ceilalţi şi Biserica”, în care au fost prezentate fundamentele dogmatice ale misiunii ortodoxe.

Punctul culminant al pelerinajului a constat în participarea la Sfânta Liturghie în cadrul căreia ne-am rugat Mântuitorului Hristos să ne dea puterea şi înţelepciunea care trebuie să însoţească pe misionarii creştini – ortodocşi în lucrarea de vestire a Evangheliei Sale printre tinerii zilelor noastre. Răspunsurile la sfânta Liturghie au fost date de membrii coralei Bisericii Icoanei”.

Pelerinajul a fost promovat prin Basilica Travel şi în Ziarul Lumina din 30 martie 2015.