Rezumatul zilei de 20 Martie 2013

În a treia zi a Postului Mare slujba Canonului cel Mare sau Sf. Andrei Criteanul a fost săvârșită de Părintele Ion Popescu, Parohul Bisericii Icoanei, în prezența a numeroși credincioși.

Rezumatul zilei de 19 Martie 2013

Manifestările dedicate Duminicii Ortodoxiei au început de dimineață. La ora 11.00 a avut loc la Complexul pentru Activităţi Recreative şi Educaţie „Sfântul Pantelimon“ al Primăriei Sectorului 2 vernisajul expoziţiei de icoane intitulată „Icoana în inima copilului“. Lucrările au fost realizate de elevi de la unităţile de învăţământ din sectorul 2 și au fost evaluate de D-na Ruxandra Garofeanu, consilier artistic al Dl. Primar Neculai Onţanu, D-na Alexandrina Peter, inspector şcolar sector 2, Dl. Constantin Neamţu (pictor) şi de pictorul bisericesc Corneliu Paşcanu.

Rezumatul zilei de 18 Martie 2013

Slujba Canonului Mare a început la ora 18.00 și a fost oficiată de Preot Prof. Dr.Nicolae Necula. Răspunsurile liturgice au fost date de corala Bisericii Icoanei, dirijată de diaconul Marcel Stavără.

Icoana invitata 2013

Cu Binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, prin bunăvoința și sprijinul IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, precum și a maicii starețe Lucia Nedelea, icoana Maicii Domnului cu pruncul de la mănăstirea Nămăiești va fi adusă și purtată în procesiunea organizată la Biserica Icoanei din București din data de 24.03.2013, de Ziua Ortodoxiei.